FASCINATION ABOUT BADANIE OCT

Fascination About Badanie oct

Fascination About Badanie oct

Blog Article

Nazywana również tomografią oka, a ujmując bardziej precyzyjnie -  tomografią dna oka, jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza części dna oka i jego tak zwanej plamki. 

OCT bada i ocenia przede wszystkim morfologię oka, wykrywa zmiany w jego strukturze, przekroju itd. Wynik tomografii opisuje wszelkie odchylenia od normy.

Marszczenie plamki żółtej: blizna może rosnąć na powierzchni siatkówki, powodując zniekształcenie widzenia. Chirurgia może czasem pomóc.

Nowych zmian: Regularne wykonywanie badań OCT może być wskazane w celu monitorowania zdrowia oczu u osób z ryzykiem rozwoju chorób oczu, takich click here jak osoby z cukrzycą, starsze osoby czy osoby ze znacznym wadami wzroku.

W tym czasie lekarz będzie w stanie zobaczyć dno oka i przekrój poszczególnych componentów. Całkowity czas trwania takiego badania to zazwyczaj kilkanaście minut.

W tym zawiera się zarówno badanie jaskrowe, żółtej plamki i pozostałych struktur siatkówki oraz ciała szklistego.

Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

Nasz zespół doświadczonych okulistów zapewnia profesjonalną opiekę oraz dokładne wyniki badań. Nie zwlekaj, umów się na wizytę już dziś i zadbaj o swoje zdrowie oczu. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Analiza komórek zwojowych, możliwa w badaniu OCT, ułatwia zdiagnozowanie wczesnych etapów jaskry, ponieważ w przypadku tej choroby ulegają 1 uszkodzeniu jako pierwsze. Porównywanie kolejnych badań umożliwia wykrycie niewielkich zmian, co pozwala na dokładną ocenę rozwoju jaskry, dlatego wskazaniem do badania są przypadki występowania tej choroby w najbliższej rodzinie, a także podejrzenie jaskry podczas rutynowej wizyty okulistycznej.

Retinopatia cukrzycowa: Cukrzyca uszkadza małe naczynia krwionośne oka, prowadząc do utraty wzroku. Płyn może wyciekać z oka, powodując niewyraźne widzenie.

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Badania, na które kierują specjaliści, zawsze powinny być wykonywane jak najszybciej – chyba że sam lekarz radzi inaczej. Narząd wzroku jest bardzo ważny i nigdy nie należy ignorować wizyt kontrolnych ani żadnych niepokojących sygnałów, które nam wysyła.

Rozważ konsultację okulistyczną i poddanie się badaniu OCT, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak np.:

Report this page